Epson WorkForce ST-C8000 Supertank Color Printer C11CH71202
Epson WorkForce ST-C8000 Supertank Color Printer
SKU: C11CH71202
Weight: 50 lbs.
Printer Type Color Midrange
Print Technology Inkjet
Interface Bluetooth USB Ethernet Wi-Fi USB-A
Printer Options LCD Display 2 Sided Printing Touch Display
Max Media Width 13.0-13.9 inch
Product Highlights
InkJet
The Supertank color MFP for high-volume printing up to 13" x 19"
Features:
  • Do more — print up to 13" x 19"; copy and scan up to 11" x 17"; up to 25 ISO ppm black and color print speed.
  • Less waste — zero-cartridge waste with high-yield ink bottles.
  • High productivity — auto 2-sided print/copy/scan/fax; 4.3" color touchscreen for easy setup and navigation; hands-free voice-activated printing.
  • Print-shop quality — DURABrite Inks are pigment-based for crisp, vibrant prints in black-and-white and color; borderless prints up to 11" x 17".