BarcodeFactory 5x1.5 Thermal Yellow Pot Stakes BAR-SP5X15-YE
BarcodeFactory 5x1.5 Thermal Yellow Pot Stakes
SKU: BAR-SP5X15-YE
Weight: 33.6 lbs.
Print Technology Thermal Transfer
Material Type Synthetic Tags
Thickness (inches) 0.022 inch
Width (inches) 5.00 inch
Length (inches) 1.50 inch
Feed Direction Side By Side
Labels Across 1 Label Across
Core Size 3.00 inch
Outer Diameter 8 inch OD
Format Type Roll
Labels Across 1 across
Perforation Perforated
Style 1 Sided Printing Durable Horticultural Labels Pot Stakes
Color Yellow
Order Quantity Per Case
Color Sheen N/A
Synthetic Material Polypropylene
Rolls Per Case 6
Tags Per Roll 500
Available in Other Colors
Product Highlights
Ribbon Required
Thermal Transfer
Pot Stakes - Plant Stakes & Flower Labeling
  • Pot Stakes are manufactured as side-by-side on a roll, not end-to-end.
  • Thermal printers that print over 4-inch wide are considered oversized i.e. 6 or 8 inch wide.