Barcodefactory 4x6  DT Label [Premium Top Coated, Freezer, Perforated, for Mobile, Yellow]
SKU: BCF-4-6-DTYL-75-EA
Weight: 0.5 lbs.
Print Technology Direct Thermal Only
Material Type Paper Labels
Width (inches) 4.00 inch
Length (inches) 6.00 inch
Core Size 0.75 inch
Outer Diameter 2 inch OD
Direct Thermal Label Type Premium Top-coated Direct Thermal
Format Type Roll
Adhesive Type Permanent Freezer
Labels Across 1 across
Labels Down 1 Label Down
Perforation Perforated
Style Blank Stock Labels Mobile Printer Labels
Color Yellow
Order Quantity Per Roll
Color Sheen Matte
Labels Per Roll 75
Product Highlights
Barcodefactory, Premium Top Coated, Direct Thermal Labels, 4 Inches x 6 Inches, Pantone Yellow Tinted, Perforation, All Temperature Premium Aggressive Permanent Adhesive, 0.75-Inch Core, For All Zebra, Honeywell, Sato, TSC, Citizen and more Mobile Printers, 2.03” OD, 75 Labels Per Roll, Priced Per Roll