Barcodefactory 3x5  DT Label [Premium Top Coated, Perforated] RD-3-5-300-1B
Barcodefactory 3x5  DT Label [Premium Top Coated, Perforated]
SKU: RD-3-5-300-1B
Weight: 14 lbs.
Print Technology Direct Thermal Only
Material Type Paper Labels
Width (inches) 3.00 inch
Length (inches) 5.00 inch
Core Size 1.00 inch
Outer Diameter 4 inch OD
Direct Thermal Label Type Premium Top-coated Direct Thermal
Format Type Roll
Adhesive Type Permanent
Labels Across 1 across
Labels Down 1 Label Down
Perforation Perforated
Style Blank Stock Labels
Color White
Order Quantity Per Case
Color Sheen Matte
Rolls Per Case 12
Labels Per Roll 300
Product Highlights
Barcodefactory, 3 inch x 5 inch Die Cut, Premium Top Coated, Direct Thermal 3.2 White Paper Mobile Printer Label, All-Temp Permanent Adhesive, Perforated Between Each Label, 1 inch Core, 4 inch OD, 300 Labels per Roll, 12 Rolls per Case, Priced per Case