BarcodeFactory 10x1 Thermal Blue Tree Wrap Tags [Perforated] BAR-EP10X1X4P-BL
BarcodeFactory 10x1 Thermal Blue Tree Wrap Tags [Perforated]
SKU: BAR-EP10X1X4P-BL
Weight: 20.5 lbs.
Print Technology Thermal Transfer
Material Type Synthetic Tags
Width (inches) 10.00 inch
Length (inches) 1.00 inch
Feed Direction End to End
Labels Across 4 Labels Across
Core Size 3.00 inch
Outer Diameter 8 inch OD
Format Type Roll
Perforation Stub Perforation
Style Durable Flexible Horticultural Labels Wrap Tags
Sensor Type Key Hole
Color Blue
Color Sheen Matte
Rolls Per Case 5
Tags Per Roll 1000
Available in Other Colors
Product Highlights
Ribbon Required
Thermal Transfer
Thermal Wrap Tags/ Tree Tags
Your Horticulutral Solution
Wrap Tags are manufactured in one of two orientations:
Side by Side
Side by Side rolls come off the roll long edge first. A thermal printer and will print a typical 4inch maximum width on these labels.
WP = The open locking hole on these tags allows for easy application.
P = The letter "P" at the end of the part number denotes a Perforated end of the tag.
End to End
End to End rolls come off the roll short end first. This orientation allows for an extra-long 10 inch tag with an additional 2 inch perforation.