BarcodeFactory 10x1 Thermal Green Tree Wrap Tags [Perforated] BAR-EP10X1X4P-GR
BarcodeFactory 10x1 Thermal Green Tree Wrap Tags [Perforated]
SKU: BAR-EP10X1X4P-GR
Material Type Synthetic Tags
Width (inches) 10.00 inch
Length (inches) 1.00 inch
Feed Direction End to End
Labels Across 4 Labels Across
Core Size 3.00 inch
Outer Diameter 8 inch OD
Sensor Type Key Hole
Color Green
Side by Side
Side by Side rolls come off the roll long edge first. A thermal printer and will print a typical 4inch maximum width on these labels.
End to End
End to End rolls come off the roll short end first. This orientation allows for an extra-long 10 inch tag with an additional 2 inch perforation.