BarcodeFactory 10x1 Thermal Purple Tree Wrap Tags [Perforated] BAR-EP10X1X4P-PU
BarcodeFactory 10x1 Thermal Purple Tree Wrap Tags [Perforated]
SKU: BAR-EP10X1X4P-PU
Material Type Synthetic Tags
Width (inches) 10.00 inch
Length (inches) 1.00 inch
Feed Direction End to End
Labels Across 4 Labels Across
Core Size 3.00 inch
Outer Diameter 8 inch OD
Format Type Roll
Perforation Stub Perforation
Style Durable Flexible Horticultural Labels Wrap Tags
Sensor Type Key Hole
Color Purple
Side by Side
Side by Side rolls come off the roll long edge first. A thermal printer and will print a typical 4inch maximum width on these labels.
End to End
End to End rolls come off the roll short end first. This orientation allows for an extra-long 10 inch tag with an additional 2 inch perforation.